با سلام

با توجه به تبلیغات روز افزون رشته های مدیریت اجرایی و ام بی ای MBA و درخواست برخی دوستان درباره بررسی و اعلام برخی موارد این دو رشته مشهور و پرطرفدار امروزی این مطلب رو درباره تبیین و بررسی این رشته ها قرار میدهیم :

دوره MBA :

رشته تحصيلي MBA در حدود ده سال است که در دانشگاه هاي ايران تدريس مي شود و اخيرا نيز با استقبال بسيار خوبي مواجه شده است.MBA  مخفف عبارتAbministrator Business of Master مي باشد و داراي گرايش هاي متعددي مي باشد که دانشجويان در سال دوم تحصيل مي توانند گرايش مورد نظر خود را براي ادامه تحصيل در اين  رشته برگزينند. MBA يکي از پرطرفدارترين و پر سود ترين رشته هاي تحصيلي است و براي تحصيل در آن شما با هر مدرک ليسانسي مي توانيد در آزمون هاي مربوطه ثبت نام کنيد. 
رشته MBA به دليل تفاوت هاي ماهيتي از ظاهر آسان و جذابي نسبت به ساير رشته هاي برخوردار است ولي در عمل براي موفقيت در کنکور و تحصيل در آن نيازمند توانمندي هاي هوشي و ذاتي خواهيد بود که مي تواند تضمين کننده موفقيت يا شکست شما در اين رشته باشد.
رشته MBA درکنکور سراسري کارشناسي ارشد ايران جزو رشته هاي قرار گرفته که افراد مي توانند بدون توجه به مدرک تحصيلي دوره کارشناسي خود به عنوان انتخاب دوم(52 رشته در اين دسته قرار دارند) گزينش نمايند.

 هدف از فراگيري MBA
بگذاريد اين موضوع را با مثالي باز کنيم. شما حتما با نام آقاي قلمچي دارنده بزرگترين مرکز آموزش کنکور آشنا هستيد. قلمچي تا ده سال پيش يک دبير ساده رياضي و فيزيک بود  و اتفاقا مردم با ميل و رقبت حاضر هستند به موسسه او پول بپردازند سوالي که مطرح مي شود اين است که چطور اين اتفاق مي افتد ؟چرا از ميان اين همه دبير فقط يک نفر مي تواند تا اين حد موفق عمل کند؟در واقع کار MBA همين است ام بي اي به شما به عنوان يک فرد عادي در هر تخصص و دانشي امکان مي دهد تا ذهن خود را متوجه خلا» ها , نيازها, شکاف ها و کمبودهاي بازار کنيد و بر اساس تکنيک ها و تاکتيک هايي که بازار و کسب و کار شما مي طلبد بهترين راه براي توسعه کسب و کار خود را پيدا کنيد و سهم خود را از بازار افزايش دهيد. مثال هايي ايراني و خارجي از اين دست بسيار هستند هايدا بزرگترين foob Fast زنجيره اي در ابتدا فقط يک ساندويچي ساده بود اما از همان ابتدا ايده اي بزرگ بود و يا eday يک سايت معمولي بود ولي هم اکنون يکي از پر سود ترين سايت هاي اينترنتي دنياست
MBA تا حد کمي به شما مي آموزد که در ايجاد يا توسعه يک کسب و کار چگونه اولين باشيد اما تا حد بسياري به شما ياد مي دهد چگونه در کسب و کار خود و در بازار رقابتي بهترين باشيد.

MBA  در دانشگاه هاي ايران
در حال حاضر 9 دانشگاه در ايران در رشته MBA و در مقطع کارشناسي ارشد دانشجو مي پذيرند. که عبارتند از:
1-دانشگاه شريف:
دانشگاه شريف يکي از اولين و فعال ترين  دانشگاههاي ايران در توسعه اين رشته است. رشته MBA در 11 گرايش مختلف در اين دانشگاه تدريس مي شود و به دو روش دانشجو مي پذيرد يکي به صورت رايگان که معمولا50  نفر به اين روش گزينش مي شوند و ديگري به صورت غير انتفاعي که در حدود 70 تا80 نفر نيز از اين طريق وارد اين رشته مي شوند و هزينه تحصيل براي اين گروه قريب به 9 ميليون تومان خواهد شد. کلاس هاي اين رشته در دانشکده اقتصاد و مديريت شريف برگزار مي شود.
آنچه بعد از قبولي در هر دو روش اهميت دارد لزوم شرکت در مصاحبه هايي است که از قبول شدگان انجام مي شود. داشتن حداقل 3 سال سابقه کار و سوابق اجرايي جالب توجه در کسب وکارهاي مختلف نيز مي تواند از جمله دلايل موفقيت شما باشد.
گرايش هاي يازده گانه دانشگاه شريف شامل موارد زير هستند:
-1 عمومي
-2 فناوري اطلاعات(IT)
-3 فناوري
-4 بازاريابي
-5 تجارت
-6 مديريت منابع انساني
-7 کارافريني
-8 مديريت استراتژيک
-9 اقتصاد مديريت
-10 مديريت پروژه
-11 مديريت اجرايي(EMBA)
-2 دانشگاه تهران
دانشکده مديريت دانشگاه تهران فقط در يکي از گرايش هاي MBA يعني مديريت اجرايي اقدام به جذب دانشجو مي نمايد. که از طريق کنکور سراسري اقدام به پذيرش دانشجو مي کند. براي تحصيل غير رايگان در دوره هاي نوبت دوم اين دانشگاه بايد در حدود 6 ميليون تومان هزينه کنيد.
3-دانشگاه آزاد اسلامي
دوره هاي MBA اين دانشگاه در واحد علوم و تحقيقات ارائه مي شود و گرايش آن نيز مديريت اجرايي مي باشد.
4 -دانشگاه علامه طباطبايي
دانشکده مديريت علامه طباطبايي نيز فقط در گرايش مديريت اجرايي رشته MBA دانشجو مي پذيرد. و وجه تمايز اين دانشگاه در گزينش افراد شاغل با سابقه 3 تا 4 سال مديريت است. که البته دوره هاي نوبت دوم در اين دانشگاه هم با شهريه در حدود 6 ميليون تومان برگزار مي شود.
 -5 دانشگاه علم و صنعت
دانشگاه علم و صنعت نيز از طريق کنکور سراسري و با دوره هاي رايگان و غير رايگان اقدام به گزينش دانشجو مي کند که البته گويا به زودي از طريق آموزش الکترونيک نيز در اين رشته دانشجو خواهد گرفت که در حدود 7 ميليون تومان هزينه در بر دارد. در اين دانشگاه فقط گرايش مديريت اجرايي تدريس مي شود.
6-سازمان مديريت صنعتي
اين سازمان با سابقه درخشان در زمينه آموزش هاي مختلف مديريت در رده هاي کارشناسي و ارشد چند سالي است که دوره هاي MBA را نيز آموزش مي دهد. اين سازمان در گزينش دانشجويان خود قيد 3 سال تجربه کاري و مديريتي را لحاظ کرده است و در حدود 5 ميليون تومان شهريه از دانشجويان دريافت مي کند. دراين سازمان فقط گرايش مديريت اجرايي تدريس مي شود.
8-دانشگاه علوم و فنون مازندران
اين دانشگاه با همکاري دانشگاه ITTK هند دوره هاي بسيار خوبي را براي رشته MBA پياده سازي و اجرا کرده است که در حدود 6 ميليون تومان براي تحصيل در دوره هاي غير رايگان آن بايد هزينه کنيد.
7-دانشگاه کيش
8-دانشگاه مالک اشتر
10-دانشگاه شاهرود
تحصيل در رشته MBA در سه دانشگاه ذکر شده در حدود 4 ميليون تومان براي شما هزينه در بر دارد. البته دانشگاه مالک اشتر تعداد معدودي را نيز به صورت رايگان پذيرش مي کند.

دوره مدیریت اجرایی :

 
اطلاعات کلی دوره
مقدمه: تجارب موجود در فرآیند توسعه اقتصادی در کشورهای توسعه یافته و نوپای صنعتی نشان می دهد که توان مدیریت یکی از اهرم های قوی و محرک های اصلی توسعه است . نیاز به تقویت و تجهیز کادر مدیریت بخصوص در سطح اجرایی در کشورما نیز بخوبی احساس شده است . کشور ما اکنون نیازمند مدیرانی است که بتوانند با بهره گیری از آخرین دستاوردهای دانش مدیریت و تجارب کشورهای صنعتی و نیز در نظر گرفتن شرایط بومی ، وظایف خویش را در راهبری و مدیریت به ویژه در زمینه های برنامه ریزی، سازماندهی، ‌هماهنگی و کنترل، ‌مدیریت منابع انسانی و بالاخره نوآوری و تحول ، به نحوی موثرتر از گذشته انجام داده و راه را برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هموار کنند . دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی نیز به منظور پرورش چنین مدیرانی برای بنگاههای تولیدی و خدماتی در بخش های دولتی، خصوصی و تعاونی طراحی و تدوین شده است . 
هدف دوره: هدف کلی این برنامه کمک به بهبود نظام مدیریت سازمان های تولیدی، صنعتی و بنگاهها ی خدماتی خصوصی و دولتی است . انتظار می رود مدیران بنگاه های مذکور با شرکت در این برنامه به حرفه مدیریت تسلط بیشتری یابند و با استفاده از فنون و تئوری های جدید مدیریت، وظایف خود را به نحوی موثر تر از سابق انجام دهند. مزید بر آن انتظار می رود شرکت در این برنامه راه را برای قبول مسئولیت های دشوارتر مدیریت توسط شرکت کنندگان هموار کند

مدیریت اجرایی چیست ؟!؟!

مجموعه مدیریت اجرایی با هدف پرورش مدیرانی كارآمد و توانمند كه قابلیت ارتقای مستمر بهره وری سازمانی را داشته باشند طرح‌ریزی شده و در جمع گزینه‌های موجود برای ادامه تحصیل در مقطع كارشناسی ارشد قرار گرفته است. این مجموعه دارای 3 گرایش «مدیریت اجرایی» ، «MBA» و «مدیریت شهری» است كه تفاوت این گرایش‌ها را می‌توان در رویكرد هر یك از آنها در تعالی سازمان دانست. صرفنظر از گرایش «مدیریت شهری» كه نیازمند 5 سال سابقه كار مدیریتی بوده و با هدف فراهم آوردن سطح آموزش بالاتر برای مدیران كنونی ایجاد گردیده است، تفاوت دو گرایش دیگر (مدیریت اجرایی و MBA) در رویكرد كمی و كیفی آنها به موضوعات كلان مدیریتی در سازمان‌هاست.
MBA با جذب دانش آموختگان رشته‌های فنی مقطع كارشناسی و با تاكید بر مباحث كمی در مقطع كارشناسی ارشد سعی بر آن دارد تا راهكارهایی نو برای تلفیق بازاریابی بین‌الملل ، تجارت الكترونیك و روش‌های رو به رشد كسب و كار برای ارتقاء سازمان ارائه نماید. مدیریت اجرایی با نگاهی كیفی و با به خدمت گرفتن ابزارهای مالی و اقتصادی، سیستم‌های اطلاعات مدیریت و توسعه نوآوری ، سعی برآن دارد تا سازمان را در جهت دستیابی به اهداف خود یاری نماید.

 

تعریف و هدف گرایش مدیریت اجرایی :

مدیریت اجرایی با توجه به نیاز جامعه رو به رشد امروزین كشور و با هدف تربیت مدیرانی كه كاركردهای كلان مدیریتی در سطوح مختلف را به گونه‌ای رشد یافته به اجرا درآورند، در زمره گزینه‌های موجود برای انتخاب در مقطع كارشناسی ارشد قرار گرفته است. تحلیل مسائل و ارائه راهكارهای قابل اجرا برای انواع واحدهای تولیدی و خدماتی، سیستمهای اطلاع مدیریت (MIS) ، مباحث رفتار سازمانی و مدیریت موثرمنابع انسانی و در نهایت برنامه‌ریزی و مدیریت استراتژیك گوشه‌ای از موضوعات مورد بحث در مدیریت اجرائی هستند كه در مقطع كارشناسی ارشد به تفصیل مورد بررسی قرار می‌گیرند. لازم به ذكر است كه دانش آموختگان این رشته اغلب عهده‌دار پست‌های مدیریتی كلان نظیر واحدهای تولیدی- صنعتی بوده و یا در پست‌های حیاتی نظیر مدیریت تاسیسات نفتی و پالایشگاهی ، طرح برنامه‌های كلان اقتصادی برای سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و ... فعالیت می‌نمایند.

طول دوره مدیریت اجرایی:

دوره كارشناسی ارشد مدیریت اجرائی با توجه به جذب فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف و نیاز به آشنایی با مباحث پایه مدیریتی، حداقل 2 و حداكثر 3 سال بوده و بعضا دانش آموختگان كارشناسی برای گذراندن واحدهای این دوره با نظر دانشگاه ملزم به اخذ و گذراندن واحدهای پیش نیاز نیز هستند.

شرایط ورود به مدیریت اجرایی :

داوطلبان پذیرفته شده در مرحله اول آزمون كارشناسی ارشد ناپیوسته در صورتیكه قصد ادامه تحصیل در دانشگاه تهران (واحد قم) و یا سازمان مدیریت صنعتی و یا دانشگاه یزد را داشته باشند مشمول طرح آ.ت.ت بوده و می بایست در مصاحبه حضوری شركت نمایند. در مورد سایر دانشگاههای پذیرنده، پذیرفته شدگان نیاز به داشتن سابقه كار یا حضور در مصاحبه را نخواهند داشت.

كنكور مدیریت اجرایی:

داوطلبان متقاضی پذیرش در كارشناسی ارشد گرایش مدیریت اجرایی می‌بایست به سوالات 5 درس پاسخ دهند كه از این میان 2 درس زبان انگلیسی ، GMAT میان گرایش‌های مدیریت اجرایی و MBA مشترك بوده و داوطلبان مدیریت اجرایی بجای پاسخگویی به سوالات درس ریاضی می بایست 3 درس دانش مسائل روز، زبان فارسی و تئوریهای مدیریت را پاسخ دهند.

 
بازار کار MBA :


اگر به بازار کار MBA در ايران نظر بي افکنيم ايران حداقل تا 10 سال آينده نيازمند متخصصين اين رشته خواهد بود اين پيش بيني با توجه به تراکم زياد مهاجرت فارغ التحصيلان اين رشته از کشور براي کار يا ادامه تحصيل در خارج کشور و نياز شديد سازمان هاي بزرگ و اقتصادي  و شرکت هاي دولتي و خصوصي که تعدادشان کم هم نيست بسيار با وسواس صورت گرفته است.
اما بازار کار MBA در خارج از کشور نيز از جايگاه مطلوبي برخوردار است و کشورهاي آمريکا و کانادا در جذب متخصصين اين رشته درنگ نمي کنند.
از خاطر نبريد که بسياري از دانشجويان اين رشته از همان ابتداي تحصيل دعوت به کار مي شوند.

 


برچسب‌ها: MBA , مدیریت اجرایی , رشته تحصیلی , دانشگاه , بازارکار

تاريخ : پنجشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 18:7 | نویسنده : شهروز صبوری |
.: Weblog Themes By Bia2skin :.